Jodaqua – O nálezisku

Žriedlo sa nachádza západne od Salgótarjánu, na severnej strane Čerchovského pohoria pri obci Sóshartyán. V okolitej krajine sú silné zlomy severozápadného a juhovýchodného smeru, s náleziskami povrchovej slanej vody. Územia kamennej soli neboli odkryté, ale zo šachtovej vody okolité obyvateľstvo ťažilo soľ pre vlastnú potrebu.

Hydrogeologické a geologické výskumy potvrdili, že 530m hlboká studňa je ostatkom mora z doby olygoceánskej ( fosílna voda), ktorej formácia mohla byť pred 20-25 miliónov rokmi. Množstvo historických listín potvrdzuje, že v Sóshartyánye od roku 1710 bola známa jedna studňa so slanou vodou, ktorej voda podľa starých popisov má liečivú silu. Roku 1949 bol vyhĺbený vrt do hĺbky 600m, z ktorého sa dnes Jódaqua ťaží.

V roku 1919, 1948 a 1950 hĺbkovými vrtmi vyťažili vodu kuchynskej soli obsahujúcej významný jód a bróm. Tieto zmesi sa objavili pred miliónmi rokov po vyhynutí morských rias a nižších organizmov. “Jódaqua” vyviera z hĺbky 600metrov v strede dediny Sóshartyán priamo v susedstve malebného kostolíka.

Jódaqua je biologicky mimoriadne vzácna, zo solí zložená voda, jeden liter obsahuje 19g soli. Liečivý účinok sa nedá nahradiť priemyselne vyrábanými produktmi a rôznymi lekárenskými prípravkami. Je to preto, lebo voda pochádzajúca z mora obsahuje také koncentrované prvky pochádzajúce zo živých organizmov, ktoré sú pre ľudský organizmus stavebnými prvkami, biokatalyzátormi.

V päťdesiatych rokoch sa skončili porovnávacie klinické testy a potvrdili tieto tvrdenia.
Liečivý účinok vody súvisí nielen s vysokým obsahom jódu. Obsiahnuté mikro a makroelementy pomáhajú k lepšiemu vbudovaniu jódu v organizme a tiež aktivujú hormonálnu a enzýmovú sústavu.

Jódová voda má zvláštnu úlohu v organizme pre zachovanie normálneho priebehu látkovej výmeny. K tomu je potrebné veľmi malé množstvo – denne 0,1mg – zriedka je k dispozícii preto nepriamo, môže byť prameňom rozličných ochorení.

Má vplyv napr. na vstrebávanie kalcia v organizme a jeho prítomnosť zabezpečuje ukladanie vápnika v kostiach. Podporuje vylučovanie kyseliny močovej, solí ťažkých kovov ( olovo, ortuť, atď), všetkých jedov a toxínov.

Dávno poznané a starostlivo študované účinky jódu na štítnu žľazu a liečenie strumy ( hrvoľa) dosiahlo priaznivé výsledky.

Na našom území je častým ochorením z nedostatku jódu – struma ( hrvoľ), ktorá postihuje deti, ale aj dospelých. Dôsledkom toho sú často ťažké klinické problémy, ako poruchy srdca, kretenizmus, zníženie mentálnych schopností, nedoslýchavosť, porucha reči, zaostávanie v telesnom vývoji. Príznakom z nedostatku jódu sa dá predchádzať užívaním Jódaqui v rámci prevencie.

Vedľa vysokého obsahu jódu Jódaqua liquid obsahuje aj ďalšie, z fyziologického hľadiska cenné minerálne zložky, a preto je mimoriadne vhodná na udržanie zdravého fungovania nervovej sústavy.